لینک نوفالو no‌follow چیست؟

لینک نوفالو no‌follow چیست؟

لینک نوفالو no‌follow

گاهی اوقات به دلایل مختلف نمی‌خواهیم گوگل لینکی را در رتبه سایت ما تاثیر بدهد. این مسئله را با تگ نوفالو به اطلاعش می‌رسانیم. کد این تگ به شکل زیر است:

<a href‌”http://www.example.com” rel‌”nofollow”>Example</a>

چیزی که گفتم تعریف رایج لینک‌های نوفالو بود. یک برداشت دیگر هم در مورد تاثیر لینک نوفالو بر سئو وجود دارد که به حقیقت نزدیک‌تر است. با اضافه کردن تگ نوفالو به گوگل میگوییم من در مورد این لینک مطمئن نیستم. خودت تصمیم بگیر!

وقتی تصمیم‌گیری به عهده گوگل باشد، لینک‌های نوفالو تاثیر منفی بر رتبه سایت نمی‌گذارند. با این حال ممکن است تاثیرات مثبتی داشته باشند. این موضوع را بیشتر بررسی خواهیم کرد اما ابتدا باید توضیح بدهم چرا و چه زمانی از لینک‌های no‌follow استفاده می‌کنیم.

دلایل استفاده از لینک های نوفالو no‌follow

دلایل استفاده از لینک های نوفالو no‌follow

از تاثیر لینک نوفالو بر سئو مطمئن باشیم یا نباشیم، وب سایت‌های بسیاری لینک نوفالو دارند. کافی است روی صفحات سایت‌ها کلیک راست کنید و گزینه inspection را انتخاب کنید. کد صفحه برای‌تان نمایش داده می‌شود و با سرچ کلمه no‌follow می‌توانید این لینک‌ها را ببینید. دلایل استفاده از لینک های نوفالو متعدد هستند. در ادامه مهمترین موارد را در این زمینه بیان می‌کنم:

خنثی کردن اثر اسپمرها

اولین دلیلی که همیشه برای استفاده از این تگ مطرح می‌شود، خنثی کردن اثر اسپمرها است. ممکن است در سایت‌تان لینک‌هایی به صفحات اسپم داشته باشید. یا کاربران در بخش نظرات، لینک‌های نامناسب و اسپم قرار داده باشند. در این صورت با استفاده از کد نوفالو این لینک‌ها را خنثی می‌کنید و مانع تاثیر منفی آن‌ها می‌شوید.

جلوگیری از کاهش اعتبار سایت

مورد دیگر کم بودن اعتبار سایتی است که به آن لینک داده‌اید. اگر به سایتی لینک بدهید که اعتبار کمتری نسبت به شما دارد، ممکن است خودتان هم با کاهش اعتبار مواجه شوید. شاید برای‌تان سوال پیش بیاید که اساسا چرا باید چنین کاری بکنیم!؟

فرض کنید یک وب سایت نه چندان معتبر، محتوای آموزشی مفیدی تولید کرده است که می‌خواهید به آن لینک بدهید. یا نرم‌افزاری را برای دانلود گذاشته است. قصد دارید به آن محتوا لینک بدهید و در ضمن نمی‌خواهید در مورد اعتبار سایت‌تان ریسک کنید. خیلی ساده لینک مد نظرتان را در سایت قرار می‌دهید اما آن را no‌follow می‌کنید.

پرهیز از تکرار لینک‌ها

یک دیگر از دلایل استفاده از لینک های نوفالو no‌follow پرهیز از تکرار است. فرض کنیم در یک صفحه از سایت‌تان دو بار به یک صفحه دیگر، از سایت خودتان یا یک وب سایت دیگر، لینک داده‌اید. انکر تکست هم متفاوت هستند. حالا برای پرهیز از تکرار، می‌توانید یکی از لینک‌ها را no‌follow کنید.

طبیعی نشان دادن ساختار لینک‌سازی و تاثیر لینک نوفالو بر سئو

سایت‌هایی که لینک‌های خروجی زیادی دارند هم از نوفالو استفاده می‌کنند. اگر وب سایت‌تان تعداد زیادی لینک خروجی داشته باشد، ممکن است گوگل شما را به عنوان فروشنده لینک در نظر بگیرد. یعنی سایتی که از سایت‌های دیگر پول می‌گیرد و لینک آن‌ها را در متن خود قرار می‌دهد. برای پیشگیری از این موضوع می‌توانید لینک‌های خروجی را نوفالو کنید.

جلب اعتماد گوگل و جلوگیری از جریمه

یکی از راه‌های جلب اعتماد گوگل، نوفالو کردن بک لینک‌های پولی و تبلیغاتی است. گوگل روش‌های زیادی برای تشخیص لینک‌های خریداری‌شده دارد. اگر متوجه این موضوع شود، رتبه سایت‌تان به شدت سقوط می‌کند. اگر در سایتی بنر یا متن تبلیغاتی گذاشته‌اید، بهتر است آن را نوفالو کنید تا هم از جریمه‌های گوگل در امان بمانید و هم اعتمادش را جلب کنید.

بیشتر بخوانید :  گوگل پنالتی google penalty و انواع آن

حفظ اعتبار انجمن‌ها و فروم‌ها

بسیاری از انجمن‌ها و فروم‌ها هم لینک‌های خروجی خود را نوفالو می‌کنند. کاربران هنگام گفت‌وگو در این انجمن‌ها، لینک‌های مختلفی را قرار می‌دهند. اگر این لینک‌ها اسپم باشند، ممکن است به اعتبار انجمن آسیب برسانند. مدیران بنا به سیاست‌های خود همه یا بخشی از این لینک‌ها را نوفالو می‌کنند.

تاثیر لینک نوفالو بر سئو چیست؟

اجازه بدهید قبل از توضیح در مورد تاثیر لینک نوفالو بر سئو یک سوال بپرسم: به نظرتان چقدر احتمال دارد سایت‌های مختلف به صورت طبیعی به هم لینک بدهند؟ بدون خرید و فروش، رپورتاژ یا ساختن لینک، چقدر احتمال دارد بک لینک بگیرید؟ اگر بخواهیم صادق باشیم، خیلی کم!

احتمال این که یک وب سایت به سادگی محتوای تولیدی شما را مفید بداند و به آن لینک بدهد زیاد نیست. چون لینک دادن به سایت‌های دیگر ریسک دارد. ممکن است آن سایت اسپم شود، جریمه شود یا هزار اتفاق دیگر برایش بیفتد که روی سایت شما هم تاثیر می‌گذارد.

بنابراین سایت‌ها یا زیاد به هم لینک نمی‌دهند یا لینک‌ها را نوفالو می‌کنند. گوگل هم این موضوع را می‌داند. پس می‌توانیم بگوییم یک تاثیر لینک نوفالو بر سئو وب سایت این است که ساختار لینک‌سازی آن را طبیعی نشان می‌دهد.

تاثیر لینک نوفالو بر سئو

فکر می‌کنید این که یک وب سایت اصلا لینک نوفالو نداشته باشد یعنی چه؟ یعنی اصلا تبلیغ ندارد. احتمال چنین چیزی هم کم است. با داشتن لینکهای نوفالو به گوگل میفهمانید که یک کسبوکار دارید و برای آن تبلیغ میکنید. چون تبلیغ و آگهی عناصر حیاتی تجارت هستند.

یک مورد مهم دیگر: وب سایت مرجعی مثل ویکی پدیا را در نظر بگیرید. فرض کنیم توانسته‌اید از این مرجع لینک بگیرید (که کار بسیار سختی است) اما این لینک نوفالو است. به نظرتان در این مورد تاثیر لینک نوفالو بر سئو چیست؟

یادتان هست که گفتم با استفاده از تگ نوفالو تصمیم‌گیری را به عهده گوگل می‌گذاریم؟

لینکی که از سایتهای مرجع و مهم دریافت میکنیم، حتی اگر نوفالو باشد، باعث افزایش اعتبار سایت ما میشود. بنابراین حتی لینک‌های نوفالو ویکیپدیا هم به اعتبار ما اضافه می‌کنند.

بیشتر بخوانید :  رقص گوگل چیست و چه تاثیری بر سئو می‌گذارد؟

نکات مهم در مورد تاثیر لینک no‌follow بر سئو

با توجه به تمام توضیحاتی که دادم یک نکته را متوجه شدیم: لینک‌های نوفالو ممکن است مستقیما تاثیری بر سئو و رتبه سایت نداشته باشند اما اثرات غیر مستقیم بسیاری دارند. این اثرات به شرح زیر هستند:

  • لینک‌های نوفالو که از سایت‌های مرجع و مهم دریافت می‌کنید، اعتبار شما را نزد گوگل افزایش می‌دهند.
  • لینک‌های نوفالو که در انجمن‌های پربازدید قرار می‌دهید، باعث افزایش ترافیک سایت‌تان می‌شوند. این ترافیک هدفمند است و نرخ پرش کمتری خواهد داشت. پس یک تاثیر لینک no‌follow بر سئو جذب ترافیک است.
  • داشتن لینک‌های نوفالو ساختار لینک‌های سایت‌تان را طبیعی نشان می‌دهد.

نکات بسیاری را درباره تاثیر لینک نوفالو بر سئو گفتم اما باید به یک نکته مهم‌تر اشاره کنم: هیچ قطعیتی وجود ندارد! ممکن است سایت‌هایی را در رتبه‌های اول گوگل ببینید که درصد خیلی کمی از لینک‌هایشان نوفالو است.

سئو یک شبکه در هم پیچیده از فاکتورهای متعدد است. مهم این است که در نهایت و با در نظر گرفتن تمامی فاکتورها، گوگل وب سایتی را معتبر و مفید تشخیص دهد. در این صورت آن را به رتبه‌های بالا می‌رساند. حتی اگر ساختار لینک‌سازی‌اش به شکلی که در مقاله‌های آموزشی می‌بینید نباشد. همه نکات آموزشی را در مورد تاثیر لینک no‌follow بر سئو در نظر بگیرید. اما توجه داشته باشید که مهمترین نکته نگه داشتن تعادل است.