بررسی وضعیت ایندکس سایت

بررسی وضعیت ایندکس سایت

قبل از هر چیز باید مطمئن شوید گوگل سایت و صفحات‌تان را می‌بیند. اول فایل Robot.txt را بررسی کنید. این فایلی است که به وسیله آن، جلوی خزیدن گوگل در صفحاتی مثل پنل مدیریت سایت را می‌گیرید. برای این که ببینید خزنده‌های گوگل این فایل را تشخیص می‌دهند یا نه، می‌توانید از طریق سرچ کنسول و بخش robots.txt Tester اقدام کنید.

نکته بعدی این است که مطمئن شوید دسترسی ربات‌های گوگل از صفحات مناسب (صفحه پنل، فولدرها یا …) و نه صفحات دیگر، گرفته شده است. گاهی اشتباهاتی در این زمینه رخ می‌دهد و صفحات مهم سایت ایندکس نمی‌شوند.

یک مورد مهم دیگر در سئو تکنیکال معرفی نقشه سایت به گوگل است. با ارائه نقشه میزان اهمیت صفحات مختلف را به گوگل نشان می‌دهید و حرکت خزنده‌ها را سریعتر می‌کنید. این نقشه باید از طریق سرچ کنسول به گوگل معرفی شود.

همان طور که اشاره کردم موارد متعدد دیگری را نیز می‌توانیم به این لیست اضافه کنیم. نکاتی که مطرح شد موارد اصلی و اساسی بود. دقت کنید که تمام ابعاد خدمات سئو با هم ارتباط دارند. مثلا ارتباط سئو آن پیج با سئو فنی چیست ؟ این دو مورد گاهی هم‌پوشانی دارند. برای مثال می‌توان به بهینه‌سازی url یا آدرس‌های صفحات سایت اشاره کرد. در نهایت دوباره به این نکته می‌رسیم که برای داشتن سئو عالی و رتبه خوب، باید شبکه‌ای در هم تنیده از معیارها را رعایت کنید.