بررسی وضعیت کدها در سئو تکنیکال

بررسی وضعیت کدها در سئو تکنیکال

همان طور که اشاره کردم سئو فنی اساسا در مورد بهینه‌سازی کدهای وب سایت است. اگر از سیستم‌های مدیریت محتوای عمومی مثل وردپرس استفاده کنید، احتمالا در این زمینه مشکلی نخواهید داشت. زیرا کدهای این سیستم‌ها از ابتدا بر اساس اصول سئو نوشته و طراحی شده‌اند و استاندارد هستند.

بررسی وضعیت کدها در سئو تکنیکال

در صورتی که از cms اختصاصی استفاده می‌کنید، باید نکات بسیاری را در این زمینه مد نظر داشته باشید. سیستم باید با یک زبان برنامه‌نویسی استاندارد و بر اساس اصول سئو طراحی شود. خطاهایی ممکن است در سیستم‌های اختصاصی رخ دهد. مثلا url بعضی از صفحات تکراری باشد. باید حواس‌تان به این خطاها باشد.

پس از این که از بهینه بودن کدهای هسته وب سایت مطمئن شدید، نوبت به بررسی قالب می‌رسد. قالب‌های آماده وردپرس معمولا استاندارد هستند اما اگر قالب جدید و اختصاصی طراحی شده باشد ممکن است مشکلاتی در آن وجود داشته باشد. در کل هنگام بررسی قالب موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • عنوان اصلی مطلب با تگ H۱ مشخص شود و در هر صفحه فقط یک تگ H۱ وجود داشته باشد.
  • تگ‌های هر صفحه، ساختار متن، تگ توضیحات متا و موارد دیگر در صفحات سایت وجود داشته باشند.

در مرحله بعد باید فشرده‌سازی کدهای سایت را بررسی کنید. کدهای HTML و CSS در بسیاری از سایت‌ها فشرده نشده‌اند و این مسئله باعث کم شدن سرعت سایت می‌شود. اگر از وردپرس استفاده می‌کنید افزونه  WP Rocketفشرده‌سازی فایل‌ها را برای‌تان انجام خواهد داد. این افزونه جدول دیتا بیس را هم بهینه خواهد کرد.

ابزار رایگان GTMetrix کدهای سایت را بررسی می‌کند و مشکلات فنی موجود در آن را به شما نشان می‌دهد.