گیج فشار

گیج فشار وسیله ایی برای اندازه گیری مقدار فشار سیالات بوده و در سیستم های لوله کشی استفاده می شود. دستگاه گیج فشار باید به فشار سنج دقیق مجهز باشد در غیر این صورت ممکن است اگر فشار به طور ناگهانی افزایش پیدا کند، مشکلات زیادی ایجاد شود. با استفاده از دستگاه گیج فشار، سیستم هیدرولیک دچار نشتی و همچنین تغییرات ناشی از فشار نخواهد شد. گیج فشار مجهز به یک حسگر و یک نشانگر بوده و هر تغییری در این دو به وجود بیاید یک عدد به دست می آید و عدد به دست آمده تغییرات فشار را نشان می دهد. اگر از دستگاه گیج فشار استفاده نشود، سیستم های قدرت مایع به درستی کار خود را انجام نمی دهند. سیستم هیدرولیک در این دستگاه طوری طراحی شده که می تواند در مجموعه ایی از دامنه های فشار کار کند. گیج های فشار هیدرولیک، اغلب نزدیک به ورودی فشار پمپ نصب می شوند اما می توان آن را در قسمت های دیگر دستگاه مانند زیر شیر کاهش دهنده فشار نیز نصب کرد. شما می توانید در این مقاله در مورد کاربردهای گیج فشار بخوانید.

گیج های فشار مدت هاست که در سیستم هایی که دارای فشار مایع هستند، استفاده می شود. هر روزه طرح های جدیدی از گیج های فشار به بازار عرضه می شود و استفاده از آنها رو به افزایش است. گیج های فشاری که طراحی دیجیتالی دارند، دارای سیستم عامل های دقیق تری بوده و به راحتی تنظیم می شوند. با این وجود نشتی هایی که به خاطر فشار زیاد ایجاد می شوند، به راحتی قابل اندازه گیری هستند. در گیج های فشار روغنی از روغن صنعتی استفاده می شود.

فلومتر

فلومتر دستگاهی است که برای اندازه گیری جریان استفاده می شود. فلومتر یک ابزار صنعتی بوده و معمولاً در آزمایشگاه ها، پالایشگاه ها تجهیزات نظامی و خط های تولید استفاده می شود. این ابزار همچنین در سیستم لوله کشی و انتقال سیالات نیز استفاده شده و سرعت جریان و حجم سیال عبوری را در واحد زمان اندازه گیری می کند. فلومتر در بخش های مختلف صنعتی از جمله پالایشگاه ها و حوزه های نفت، اهمیت بسیار زیادی دارد. به طور کلی می توان گفت میزان جریان عبوری سیالات از سیستم های لوله کشی به صورت مستقیم و غیر مستقیم توسط فلومتر انجام می شود.

فلومتر متشکل از سه بخش بوده که یکی از بخش های آن مخصوص اندازه گیری، بخش دیگر مخصوص تبدیل و دیگری مخصوص گزارش و انتقال نتایج به دست آمده است. بخش اول که بخش اندازه گیری است، شامل ابزارهایی مختلفی از جمله اوریفیس است. اوریفیس، در دو طرف لوله یک تفاضل شدت جریان به وجود می آورد و مشخص می کند که سرعت جریان در هر کدام تا چه اندازه است.  فلومتر به صورت مکانیکی کار کرده و یک دیافراگم دارد که هنگام تغییر سرعت جریان، تغییر می کند.

بخش دوم فلومتر شامل یک دستگاه تبدیل است ( تراسدیوسر) و زمانی که تغییرات سرعت جریان، موجب تغییر دیافراگم اولیه می شوند، این حرکت مکانیکی به کمک ترانسدیوسر، باعث به وجود آمدن یک میدان الکتریکی می شود. در مرحله بعدی ترانسدیوسر، نتایج به دست آمده را به داده های دیجیتالی تبدیل کرده و در نهایت این اطلاعات وارد ترانسمیتر می شود. ترانسمیتر وظیفه دارد، سرعت جریان نهایی و انتقال آن با اتاق کنترل را به اپراتور گذارش دهد.

ترانسمیتر فشار

تراسمیتر فشار یکی از مهمترین تجهیزات ابزار دقیق بوده و در فرآیندهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.  ترانسمیتر فشار کاربردهای مختلفی دارد و بیشتر در امور مربوط به خودروسازی و صنعتی استفاده می شود. ترانسمیتر فشار می تواند بر روی سیسیتم موتور یک خودرو نصب شده و فشار موتور را اندازه گیری کند. نحوه تشخیص و اندازه گیری فشار در ترانسمیترهای فشار نسبتاً راحت بوده و برای نشان دادن فشار تفاضلی از دو رنگ مختلف استفاده می شود. ترانسمیترهای فشار تا حدی شبیه به گیج های فشار هستند ولی عملکرد آنها با یکدیگر متفاوت می باشد. یکی از مهمترین مزیت های  ترانسمیتر فشار این است که قابل اتصال به سیستم های دیگر مانند مدارهای الکتریکی بوده و به راحتی به آنها وصل می شود. ترانسمیتر فشار در هر محیطی قابل استفاده بوده و به صورت شناور در آب نیز قابل استفاده است.

ترانسمیتر فشار می تواند در شرایط مختلف تغییرات فشار را اندازه گیری کند و سپس به صورت اعادد دیجیتالی آنها را گزارش کند. به طور کلی بخشی از ترانسمیتر فشار مربوط به تشخیص فشار و بخش دیگر آن برای انتقال نتیجه به دست آمده است.

ترانسمیتر فشار یوکوگاوا

ترانسمیتر فشار یوکوگاوا  می تواند به خوبی شرایط یک پروژه را کنترل کرده و طبق استاندارد عمل می کند. این ترانسمیتر به طور دقیق فشار را اندازه گیری کرده و اندازه فشار را در اتاق کنترل ثبت می کند. ترانسمیتر فشار یوکوگاوا این قابلیت را دارد که مناطق قابل انفجار در پروژه های بزرگ را تحت کنترل درآورد. این ابزار می تواند علاوه بر اندازه گیری فشار، سطح مایعات را به ما نشان دهد و فشار تفاضلی بین دو مخزن را مشخص کند. ترانسمیتر فشار یوکوگاوا همچنین می تواند فشار مطلق را تعیین کرده و حجم و وزن مایع را نیز مشخص کند.

برای ساخت ترانسمیتر فشار یوکوگاوا از آلیاژهای مختلفی استفاده می شود و مهمترین آلیاژهایی که در ساخت این ابزار به کار می روند عبارتند از: برنز، برنج، آلمینیوم و استیل و فولاد ضد زنگ. تمامی این آلیاژها، خصوصیات منحصر به فردی دارند اما مهمترین ویژگی مشترک آنها مقاومت زیاد در برابر خوردگی و همچنین فشار مکانیکی است. در نتیجه برای استفاده از ترانسمیتر فشار یوکوگاوا در شرایط مختلف محدودیتی وجود ندارد و می توان با خیال راحت از تمام مدل های آن استفاده کرد. به طور کلی می توان گفت مهمترین مزیت ترانسمیتر فشار یوکوگاوا، مقاوت این ابزار در برابر فشار مکانیکی است و این مزیت در انتخاب این ابزار نقش بسیار مهمی ایفا می کند. مدل های مختلف ترانسمیتر فشار یوکوگاوا از جمله مدل EJA110A-F، محدوده های فشاری مختلفی دارند. فشار معمول برای این ابزار بین 25 تا 500 کیلو پاسکال می باشد. این ابزار توسط هارت 475 کالبیره می شود.

عملکرد ترانسمیتر فشار یوکوگاوا به صورت تبدیل فشار مکانیکی ورودی و تبدیل آن به شدت جریان خروجی است. شدت این جریان مانند سیگنال، به مبدل انتقال پیدا کرده و خروجی آن به صورت میلی آمپر گذارش داده می شود. در مدل های مختلف ترانسمیتر فشار یوکوگاوا، سیگنال های خروجی بین 4 تا 20 میلی متر آمپر تغییر می کنند و این تغییر بین همه ابزارها تا حدودی شبیه به هم است. برای ساخت دیافراگم این ابزار از استنلس استیل و آلیاژ تینانیوم استفاده می شود و هر دوی این مواد مقاوت بسیار زیادی در برابر خوردگی داشته و از استحکام زیادی برخوردارند.

ترانسمیتر فشار یوکوگاوا با هر محیطی سازگار بوده و می تواند به صورت شناور در آب استفاده شود. این ابزار همچنین می تواند به طور مستقیم سطح فشار و فشار تفاضلی را اندازه گیری نماید. برای ساخت ترانسمیتر فشار یوکوگاوا از مواد پیزوالکتریک استفاده می شود و این مواد نسبت به میدان تابشی و مغناطیسی مقاومت بسیار زیادی دارند. این ترانسمیتر می تواند به سایر سیستم ها از جمله مدارهای الکتریکی متصل شود.